Kommenteeri
Energia Avastuskeskuses on avatud Ameerika Ühendriikide, Euroopa Komisjoni, Taani riikliku akvaariumi ja rahvusvahelise vabaühenduse Plastic Change koostöös valminud näitus, mis selgitab külastajatele plastjäätmete tekitatud ookeanireostuse tagamaid ning mida nemad saavad selle vältimiseks ära teha. Näitus jääb avatuks mai keskpaigani.

Plastireostus kujutab endast maailma ookeanidele tõsist probleemi, seades ohtu haprad ökosüsteemid ja mereelustiku, aga ka inimeste elatusvahendid ja tervise. Igal aastal satub ookeani 10 miljonit tonni plastjäätmeid, mis võivad sinna jääda sadadeks aastateks. Ühe uuringu kohaselt on aastaks 2050 ookeanides rohkem plasti kui kala.

Vabaühenduse Plastic Change juhitud teaduslikel uurimisreisidel kogutud materjali abil suurendab täna avatav interaktiivne näitus inimeste teadlikkust plastireostusest, kirjeldab mikroplasti mõju ookeanikeskkonnale ja toob lihtsaid näiteid sellest, mida iga inimene plastireostuse vältimiseks teha saab.

Näitus avati eelmisel aastal Kopenhaagenis ning Eestist reisib see edasi Portugali, Maltale, Itaaliasse ja Belgiasse. Itaalia valitsus on seadnud mereprahi probleemi üheks oma 2017. aasta G7 eesistumisperioodi prioriteediks.

Plastireostuse vastane võitlus on ka üks Euroopa Liidu korraldatava konverentsi „Our Ocean 2017“ neljast põhiteemast. Konverents toimub 5.–6. oktoobrini Maltal ning selle eesmärk on rõhutada ookeanide kaitse ja jätkusuutlikkuse tähtsust. Ameerika Ühendriikide algatatud konverents toimub alates 2014. aastast. Esimese kolme konverentsi tulemusena on ookeanide kaitseks võetud suur hulk meetmeid, mille koguväärtus ületab 8 miljardit eurot ning millega on loodud 9,9 miljoni ruutkilomeetri ulatuses uusi merekaitsealasid, s.o peaaegu Euroopa suurune ala.

Veebisaidid ja sotsiaalmeedia
www.ourocean2017.org
www.plasticchange.org
www.denblaaplanet.dk

#OurOcean #anoceanfreeofplastic #plasticchange #denblåplanetLisa kommentaar

Email again: